ایران ،سرزمینم ، وطنم نامت جاودانه باد

قلعه رودخان

تاریخ:چهارشنبه 12 تیر 1392-02:18 ب.ظ

دژ قلعه رودخان یا قلعه حسامی  نام قلعه‌ای تاریخی در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است.
با اینکه 10 بار یا بیشتر از این قلعه دیدن نموده ام ولی هر بار که به آنجا می روی دیدن قلعه  برای آدم تازگی دارد.
حدود 8 - 7سال پیش در پائین قلعه و بالاتر از روستا کمپینگ مسافر ایجاد شده و آلاچیق و بازار محلی دایر و مسیر رسیدن از پائین تا خود قلعه پلکان کشی گردیده است که مسیر دسترسی به قلعه را آسانتر می کند .

از محوطه پارگینگ تا قلعه حدود 1.5 کیلومتر راه است که برای رسیدن به قلعه یک پیاده روی 1.5 ساعته میطلبد و برای دیدن خود قلعه نیز حد اقل یک ساعت زمان لازم است.(البته اگر بخواهید به اکثر قسمتهای قلعه سربزنید)لازم بذکر است که حدود یک ساعت مانده بغروب از ورود به قلعه ممانعت می کنند که لازم است با برنامه ریزی و وسعت وقت به قلعه صعود نمائید.برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان و مقارن با حمله عرب‌ها به ایران دانسته‌اند.این قلعه با ۲٫۶ هکتار مساحت بر فراز ارتفاعات روستای رودخان قرار دارد. دیوار قلعه ۱۵۰۰ متر طول داشته که در آن ۶۵ برج و بارو قرار گرفته شده است.

در جهت شمال غرب قلعه، رودخانه ای به همین نام جاری است که از ارتفاعات پشت کوه و ماسوله داغ تالش - حد فاصل استان گیلان و زنجان - سرچشمه می گیرد که با باران اندکی هم آب آن دو برابر می شود، به طوری که آب نسبتا زیاد این رودخانه در گذشته مانع حرکت سربازانی بوده که به طرف این قلعه می رفته اند. .

جنگل های انبوه قدیمی نیز مانع دیگری برای حرکت مردان جنگلی بوده است، به همین خاطر این دژ در دوران آبادانی ممتد خود کمتر مورد حمله ی متجاوزین قرار گرفته است.

در دورهٔ سلجوقیان این قلعه تجدید بنا شده و از پایگاه‌های مبارزاتی اسماعیلیان بوده است. بر روی کتیبه سردر ورودی قلعه که اکنون در موزهٔ گنجینهٔ رشت نگهداری می‌شود٬ درج شده که این قلعه در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هجری قمری برای سلطان حسام‌الدین امیردباج بن امیر علاءالدین اسحق تجدید بنا شده است.


امیره حسام الدین دباج فومنی (مظفرالسلطان)، فرمانروای بیه‌پس اولین قدرت منطقه‌ای بود که از اطاعت از صفویان سرپیچی کرد، و قلعه رود خان را بازسازی کرد تا از آنجا به مقاومت بپردازد ولی موفقیتی به دست نیاورد و به دربند گریخت و نهایتاً دستگیر و در تبریز اعدام شد.

این قلعه در ارتفاعی بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دریا واقع شده و با شهر رشت 680 متر اختلاف ارتفاع دارد .قلعه رودخان از دو بخش ارگ (محل زندگی حاکم و حرم‌سرای وی) و قورخانه (محل فعالیت‌های نظامی و زندگی سربازان) تشکیل شده است.

بخش غربی :

شامل دروازه ی ورودی، چشمه، حوض، آب انبار و سردخانه، حمام، آب ریزگاه، شاه نشین و تعدادی واحد مسکونی که به وسیله ی برج و باروهایی محصور شده اند.


آب انبار قلعه که بوسیله لوله های سفالین آب چشمه به اینجا هدایت میشود

قلعه کلا دارای دو ارگ و شانزده قراول خانه است. ارگ یا شاه نشین قلعه در دو طبقه و از آجر ساخته شده که در زلزله سال 69 رودبار آسیب کلی دیده و طبقه دوم آن بکلی فروریخته و قسمتهای اندکی از طبقه اول پا برجاست.


شاه نشین قلعه که در بخش غربی واقع است

قراول خانه ها به صورت دو طبقه با نورگیرها و روزنه های متعدد مسلط بر محیط اطراف است.


در ورودی یا دروازه ی قلعه، شمالی است و در دو طرف آن دو برج توپر بسیار عظیم ساخته شده است که در گذشته بر بالای آن سنگ نبشته ای نصب بود که اکنون در موزه  رشت نگهداری می شود.

آب انبار قلعه پست ترین و شاه نشین قلعه مرتفعترین مکان قلعه می باشد .

بخش شرقی :

مساحت بخش شرقی کمتر از بخش غربی است. بناهای موجود در آن بیشتر جنبه ی نظامی داشته و شامل دروازه ی ورودی جداگانه با دو برج بزرگ، زندان، تعدادی واحد مسکونی و در اضطراری (دزد در) است.

در دیوار شمالی و جنوبی قلعه و در فواصل نامنظم، برج هایی است که بالای آن ها اطاق های هشت ضلعی، از آجر ساخته شده و در دیوارها، منافذ و ترکش هایی برای دیده بانی و برای ریختن مواد مذاب و تیراندازی، تعبیه شده است.


از وجوه جالب توجه در معماری قلعه رودخان، کاربرد طاق های جناغی و انواع مختلف آن و نیز طرح های آجرکاری و سنگ چینی است که نشان از دقت نظر سازندگان آن دارد.حدود چند سال است که این بخش در حال مرمت و باز سازی و یا اکتشاف بوده که فعلا بازدید از این محل مقدور نمی باشد .

با اینکه قلعه رودخان مدت ها تخت سلطنت و مرکز حکمرانی حکام گیلانی بیه پس بوده، در متون تاریخی و جغرافیایی گیلان تا قبل از قرن دهم هجری نامی از این قلعه به میان نیامده. تنها «عبدالفتاح فومنی» در کتاب تاریخ گیلان یک بار از کوه قلعه رودخان یاد می کند و می نویسد:«... امیره شاهرخ و کامیاب، پسران امیره سالار و بنی اعمام حسین خان بودند که به دستور حسن خان کهدمی در کوه قلعه رودخان کشته شدند...»
۴۰برج دیده‌بانی دور تا دور قلعه را احاطه کرده که اتاق‌های هشت ضلعی آن با طاق‌های گنبدی پوشانده شده است. دور تا دور دیوارها و برج‌ها روزنه‌هایی شیب‌دار دیده می‌شود که برای ریختن مواد مذاب و تیراندازی تعبیه شده‌اند.لازم به ذکر است که در طول تاریخ قلعه، هیچ‌گاه دشمنی به آن نفوذ نکرده و نتوانسته آن را فتح کند.


چون این قلعهٔ تاریخی در کنار رودخانه‌ای بنا شده، معادل باستانی "دژ رودگان" یا "روگان" (دژی که در کنار رود قرار دارد)یاتغییر یافته آن به نام قلعهٔ رودخان خوانده می‌شود. این قلعه به زبان اهالی آن منطقه که تالش هستند قله رخون نامیده میشود. سپس به مرور زمان به «قلعه رودخان» تبدیل شده است. این قلعه در دوران‌های تاریخی به نام‌های «قلعهٔ هزارپله»، «حسامی»، «سکسار»، «سگسار» و «سگسال» نیز خوانده شده است.قلعه رودخان از نظر زمین‌شناسی در منطقه‌ای بنا شده که در تقسیم‌بندی زمین‌شناسی به مجموعه گشت شهرت دارد و طبق بررسی‌های اشتوکلین شامل دو فاز دگرگونی است.اولی مربوط به پرکامبرین- پالئوزوئیک با شدت دگرگونی بالا است و دیگری به زمان مزوزوئیک و با شدت دگرگونی پایین مطلق است. با توجه به گزارش‌های زمین‌شناسی، احتمال وجود ذخایر آهن در این منطقه بالا است. شواهدی برای فعالیت معدن کاری باستانی در این منطقه گزارش شده است. ازجملهٔ آن‌ها پس‌مانده‌های ذوب در این منطقه‌است.


پوشش گیاهی جنگل قلعه رودخان شامل قسمتی از ارتفاعات و میان بند محدودی منابع طبیعی استان گیلان و منطقه ی حفاظتی منابع حفاظتی منابع طبیعی فومن و جنگل های ماکلوان بوده که دارای عناصر درختی و درختچه های مانند گلابی وحشی، لیلکی، خرمندی، ممرز، تمشک، آلوچه وحشی، ازگیل آقطی، آلوچه و گیلاس وحشی و درختان راش، افرا، عذرا، لیلکی اوجا، خرمالو و انجیر وحشی، گیاهان گل بنفشه، پونه و کاسنی که کاربرد دارویی دارند و پوشش گیاهی برای چرای دام می باشد. تیپ های جنگلی محدودی نیز شامل توسکا، ممرزستان و راشستان سرخدار است.


از حیات جانوری شغال، روباه، گراز، خرس قهوه ای خرس قهوه ای را می توان بزرگ ترین پستاندار استان گیلان دانست. طول بدن این حیوان تا 2 متر و وزن آن تا 400 کیلوگرم می رسد. این جانور که در کلیه ی نقاط جنگلی استان وجود دارد غذای خود را از قسمت سبز گیاهان، میوه ها، حشرات و مهره داران کوچک تامین می کند. با توجه به خسارت ها و مزاحمتی که خرس قهوه ای از طریق شکستن شاخه ی درختان و تخریب مزارع به بار می آورد، روستاییان و جنگل نشینان نسبت به خرس قهوه ای تنفر و کینه ای زاید الوصف دارند.زیرا این حیوان با شکستن شاخه ی درختان و تخریب مزارع خسارت زیادی را به آنان وارد می سازد. خرس ها معمولا به انسان ها حمله نمی کنند مگر آنکه زخمی شوند یا کسی بطور ناگهانی در مقابل آن ها ظاهر شود.


گونه ی شغال از خانواده ی سگسانان است که کفتار و گرگ کوچک تر و از روباه بزرگ تر می باشد. این جانور شب فعال که اغلب به صورت گروهی حرکت می کند از پستانداران کوچک مثل خرگوش، مار، مارمولک، پرندگان اهلی و وحشی تغذیه می کند و غذاهای گیاهی مثل خربزه، هندوانه و انگور نیز باب طبع او می باشد. شغال در قسمت های جلگه ای و ساحلی استان گیلان فراوان مشاهده می شود. این جانور هم خسارت های قابل توجهی به روستاییان وارد می کند.


مسیرهای دسترسی :

1 - آزاد راه رودبار - رشت حدود 45 کیلومتری این آزاد را از یک تقاطع غیر همسطح به سمت چپ ( شفت - فومن ) تغییر مسیر داده و پس از طی حدود 25کیلومتر دورباره بسمت چپ (شهر شفت ) تغییر مسیر داده و از شهر شفت حدود 25 کیلومتر تا قلعه رودخانه ادامه مسیر دهید که کل مسیر از رودبار تا قلعه حدود 95 کیلومتر می باشد .


2 - رشت - فومن بطول 20 کیلومتر و ادامه مسیر 23 کیلومتری تا قلعه رودخان .

3 - شهر اسالم و گذر از شهرهای پره سر - رضوانشهر - ضیاءبر - شهرک اباتر - صومعه سرا و نهایتا فومن بطول تقریبی 75 کیلومتر و ادامه مسیر 23 کیلومتر تا قلعه رودخان.


امکانات رفاهی :

- آلاچیق در محوطه پارکینگ وجود دارد و با پرداخت مبلغ  (10 الی 15 هزار تومان)می توانید اجاره کنید که توصیه می کنم با توجه به وجود بارش همیشکی حتما آلاچیق اجاره کنید.

- سرویسهای بهداشتی در حد قابل قبول وجود دارد .

- نزدیک ترین پمپ بنزین در شهر فومن می باشد .

- مسیر های ذکر شده بالا آسفالته می باشند .

- بوفه و بازارچه های محلی در محوطه کمپیگ موجود است .
اینهم تصویر پسرم مجتبی که تا حال 3 بار همراه هم به قلعه صعود کرده ایمنوع مطلب : قلعه 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
bentollhoda-basij.mihanblog.com/
دوشنبه 25 آذر 1392 02:37 ب.ظ
سلام. قلعه رودخان واقعا مثل بهشت میمونه با اون همه خستگی که راهش داره چند بار تا بالا رفتم وهر دفعه هم جذاب تر میشه. هر دفعه که برم فومن یه سر به این قلعه زیبا میزنم
مهدی
سه شنبه 12 شهریور 1392 11:21 ق.ظ
آقامجید سلام
دستت درد نکنه خاطرات قلعه رو در وجودم زنده کردید چند بار تا حالا رفتم و بقول شما واقعا آدم هر بار که بره براش تازگی داره
دختر تالش
دوشنبه 17 تیر 1392 02:52 ب.ظ
سلام
قلعه رودخان واقعا زیباست ولی متاسفانه من هنوز نتونستم از نزدیک ببینمش
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic