تبلیغات
ایران بهشت
ایران بهشت

روستای بنون ( بینون) از سلسله روستاهای مشایخ خطبه سراست که در فاصله 13 کیلومتری از بازار خطبه سرا و در دل جنگلهای سرسبز تالش و در کنار رودخانه مشایخ قرار گرفته روستائی کوهستانی با 51 خانوار با مردمانی سخت کوش ومهمان نواز که اکثراً به کارهای کشاورزی و دامداری مشغولند .
اما در دل جنگلهای این روستا آبشاری ناشناخته و  بسیار زیبا نهفته است که از دید گردشگران پنهان مانده و شاید برای اکثر مردمان شهر های همجوار نیز ناشناخته باشد .  آبشار ریوو با ارتفاع حدود 30 متر از بالای یک دیواره سنگی بطور عمود سرازیر شده و منظره ای جالب و روح نواز در کنار درختان سر به فلک کشیده ایجاد نموده است که روح و جان بینندگان را می نوازد و با توجه به ناشناخته بودن این آبشار و بازدیدگنندگان کم آن ، منطقه بکر و دست نخورده و سالم و تمیز بوده و از طراوت  و سکوت و آرامش عجیبی بر خوردار است .

این آبشار در منتهی الیه روستای بنون قرار داشته که از یک چشمه طبیعی نشات گرفته و در تمام فصول سال دارای آب بوده ولی در فصول بهار و پائیز پر آب می باشد .


آبشار از نمای دور

برای رسیدن به آبشار حدود 20 دقیقه پیاده روی نیمه سبک در دل جنگل لازم است که توصیه میکنم حتما از راهنمایان محلی جهت رسیدن به آبشار استفاده نمائید  که در این سفر آقای رحیم ندائی که شروع راه آبشار از کنار منزل و از وسط باغاتشات می باشد راهنمائی ما را برعهده گرفته و با ترمیم راه و پله هائیکه در بارندگی اخیر آسیب دیده بود مسیر رسیدن به آبشار را هموار و آسان نمود که جا دارد از ایشان و قدر دانی نمائیم.آقای رحیم ندائی فردی ساده پاک و بی آلایش که راهنمائی ما را بر عهده داشت


در این روستا علاوه بر آبشار یک چشه آب معدنی پرآبی بنام چایه هونی ( چشمه ایکه به رودخانه می ریزد) وجود دارد که به گفته اهالی روستا علاوه بر اینکه آب خنک و گوارئی برای نوشیدن بوده برای امراض جلدی و خارش پوست نیز مفید و موثر می باشد که بدین منظور یک حوضچه کوچکی درست کرده بودند که با روشن کردن آتش و داغ کردن سنگ و انداختن آنها داخل حوضچه آب حوض گرم شده و استحمام می کردند که یک پیاده روی 20 دقیقه ای سبک در مسیر رودخانه شما راه به این چشمه رهنمون میسازد .


آبشار کوچکی که از ریزش چشمه چایه هونی به رودخانه بوجود آمده است


به گفته اهالی بخش خصوصی جهت ایجاد کارخانه آب معدنی اقدام نموده و زمین نیز بدین منظور خریداری نموده اما چند سالیست که خبری از کارخانه نیست ومیگویند نتوانسته مجوزهای لازم را در این خصوص اخذ نماید.


چشمه آب معدنی

مسیر های دسترسی :
روستای خطبه سرا در کنار جاده آستار - تالش واقع شده که با شهر آستارا حدود 40 کیلومتر و با تالش 25 کیلومتر فاصله دارد.
از روستای خطبه سرا تا روستای بنون 13 کیلومتر راه فرعی می باشد که 5 کیلومتر آن آسفالت و مابقی خاکی می باشد این جاده که به جاده مشایخ نیز مشهور هست فاقد تابلو یا هر گونه علائم راهنما می باشد اما یافتن روستای بنون فقط با چند پرسش از رهگذران کار چندان دشواری نیست .


امکانات رفاهی :
- این روستا فاقد هرگونه امکانات رفاهی اعم از دستشوئی عمومی ،نانوائی،بوفه و یا ... اما با مردمان مهمان نوازی که دارد می توانید همه چیز از اهالی روستا تامین نمائید و حتی با نصب چادر در حیاط هایشان شب خوب و پر خاطره ای داشته باشید.
- نزدیک ترین پمپ بنزین در خطبه سرا میباشد.
در آخر بر خود فرض میدانم که از زحمات و راهنمائیهای دوست بسیار ارجمندم جناب آقای اسفندیار آقاجانی که جهت راهنمائی اینجانب و نیز شناساندن این آبشار بسیار زیبا زحمات فراوانی را متحمل شدند تشکر و قدر دانی نمایم.
اینهم تصویر یک گل زیبا که در کنار آبشار خود نمائی میکرد.


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1 مرداد 1392 توسط مجید فقیری بیرامی | نظرات ()

.: Weblog Themes By PayamBlog :.

purchase vpn

قالب وبلاگ