تبلیغات
ایران بهشت
ایران بهشت
استان گیلان بخصوص منطقه زیبا و دوست داشتنی تالش سرشار از جاذبه های توریستی و گردشگری و مناظر طبیعی است که  هربیننده ای را مسحور زیبائیهای خود می کند از دریای کاسپین گرفته تا جلگه های وسیع و شالیزارها و مزارع چای و رودخانه های و آبشارها و تالابها و برکه ها که همه و همه بیانگر گوشه ای از عظمت خالق یکتاست که انسان با دیدن این همه مناظر زیبا  بجاست که در برابر خالق جهان هستی سر تعظیم فرود آورد .
از جمله مناظر و جاذبه های زیبا و ناشناخته این استان می توان به استخر و آبشار سوغات بوغولان اشاره کرد استخری طبیعی که حاصل از سایش آب رودخانه در دل یک تخته سنگ خیلی بزرگ بوجود آمده و دیواره های آن کلا سنگی می باشد .


نام این استخر و آبشار ملهم از نام یکی از بومیان منطقه به نام " سوغات " است که در این استخر غرق شده و بنام " سوغات بوغولان " که واژه ای ترکی بوده  و به معنی جائی که سوغات در آن غرق شده  مسمی گشته است .

سوغات بوغولان متشکل از دو استخر  بوده که عمق استخر بالائی کمتر و در عوض وسعت آن بیشتر از استخر پائینی می باشد و آب رودخانه که نسبتاً پر آب هست با سرعت و فشار با آبشاری کوچک وارد استخر بالائی شده و پس از سر ریز و طی مسافت اندک حدود چهار یا پنج متری با ریزش از آبشار پنج یا شش متری وارد استخر دوم می شود.
آب استخر ها تمیز و زلال و برنگ سبز تیره بوده که رنگ سبز آب از عمق زیاد استخرها حکایت دارد و محل خوبی برای شنا در یک روز گرم تابستان می باشد و همشیه افرادی هستند که در این استخر ها به شنا مشغولند البته باید مواظب بود که افرادی که شنا بلد نیستند از رفتن به جاهای عمیق خود داری نموده و در مواقع بارانی و طغیان رودخانه نیز اقدام به شنا نکنند چرا که به گفته اهالی روستا افراد زیادی در این استخر غرق شده اند و مبادا با سهل انگاری کام خود را در غم از دست دادن عزیزان تلخ نمائیم .
شنا در استخر سوغات بوغولان همراه با پسرم مجتبی

ماهی قزل آلا در رودخانه بوفور موجود بوده و هرچه به بالادست رودخانه برویم اندازه آنها نیز بزرگتر می شود و محل خوبی برای ماهیگیری می باشد .


مسیرهای دسترسی :
1 - آستارا - لوندویل - سه راه سید گل آقا  ( سه راه سید گل آقا در حدود 700 متری اولین پمپ بنزین بعد از شهر لوندویل واقع شده است )
2 - اسالم - هشتپر - لیسار - خطبه سرا - حویق - لمیر - سه راه سید گل آقا.

پس از سه راه سید گل آقا و عبور از محله های مطالع سرا و چاله بیجار به طرف جنگل حرکت می کنیم.
از سه ره سید گل آقا حدود 6 کیلومتر جاده فرعی وجود دارد که 4 کیلومتر آن آسفالت و 2 کیلومتر آن خاکی هستش .
با توجه به سنگ لاخی بودن مسیر و عبور از عرض رودخانه بهتر است پس از دو کیلومتر خاکی ماشین را پارک کرده و حدود 20 دقیقه پیاده روی سبک در ادامه جاده  شما راه به استخر سوغات بوغولان رهنمون می سازد. (البته در صورت شاسی بلند بودن ماشین می توان تا خود استخر با ماشین رفت )تصویر آقای حجت نظری مغازه داری در محله چاله بیجار

می توانید خودرو در کنار مغازه تا حیاط منزل آقای حجت نظری که مغازه ایشان در کنار جاده می باشد پارک نموده و ادامه مسیر را از ایشان بپرسید .
امکانات رفاهی :
در اطراف استخر هیچ نوع امکانات رفاهی وجد ندارد و می باست هرگونه وسایل مورد نیاز نیز از محله های مطالع سرا و چاله بیجار تهیه نمائید.این سد رو یکی از اهالی روستا در بالا دست استخر سوغات بوغولان درست کرده و وقتی علت را جویا شدم متوجه شدم که شن و ماه های آب در پشت این سد ته نشین شده و پس از استخراج ، ماسه های در ساخت و ساز ساختمانها مورد استفاده قرار می گیرد .


آبشار استخر دوم


آبشار استخر دوم از نمای  بالای آبشار
با توجه به اینکه این جاده مسیر ییلاق بوده و ادامه مسیر از استخر سوغات بوغولان به بعد با ماشین امکان پذیر نیست لذا اهالی با قاطر نسبت به حمل مواد مورد نیاز اقدام می کنند .


با توجه به اینکه روستای چاله بیجار در مکان ناهموار قرار گرفته لذا شالیزار های ( بیجار ) این روستا بصورت پله پله بوده لذا به چاله بیجار نامگذاری شده است.

اما آنچه که در این بین انسان را بیشتر آزار می دهد بر هم زدن نظم محیط زیست و بر جای گذاشتن و رها کردن زباله های خود در دل طبیعت می باشد زباله هائیکه شاید تا سالیان سال تجزیه نخواهد شد که با ادامه این روند شاید این مکان بسیار زیبا همچون سواحل دریا تبدیل به یک زباله دان بزرگ خواهد شد اما می توان با جمع آوری و دفع اصولی زباله های خود دوستدار محیط زیست بوده و در تخریب آن سهیم نباشیم و همیشه این جمله زیبا را بر لب زمزمه نمائیم که :

" از طبیعت هیچ چیز نگیریم جز عکس و هیچ چیز بر جای نگذاریم جز رد پای"اینها هم تصاویر میوه یک نوع بوته جنگلی که نزدیک سوغات بوغولان بود.
اسمش رو نمیدونم اگه کسی میدونه راهنمائیم کنه؟؟نوشته شده در تاریخ سه شنبه 15 مرداد 1392 توسط مجید فقیری بیرامی | نظرات ()

.: Weblog Themes By PayamBlog :.

purchase vpn

قالب وبلاگ