تبلیغات
ایران بهشت
ایران بهشت
کاخ سردار امجد یا همان آق اولر یکی دیگر از بناهای موجود در منطقه ییلاقی مریان می باشد همانطور که در مطلب قبل گفته شد  روستای ییلاقی مریان از توابع بخش مرکزی تالش و در 35 کیلومتری این شهر و در ارتفاع 1080 متری از سطح دریا قرار دارد در این روستا بزرگترین گورستان عصر آهن با دخمه های سه طبقه سنگ چین با تمام لوازم زندگی کشف شده است که نشانگر تمدن این روستا در اعصار گذشته می باشد .نام روستا در قدیم کهن رود یا نواده بوده که بعد از احداث بناهای فوق که با نمای بیرونی رنگ سفید چشم هر بیننده ای را خیره میکرد موجب گردید تا نام روستا با نشات گرفتم از خصوصیات ظاهری بناهای موجود به روستای آق اولر (واژه ایست ترکی بمعنی خانه های سفید ) مسمی گردد .

این بناها بطور کلی مربوط به دوره قاجاربوده واز از سال ساخت و قدمت آن اطلاع دقیق و آثار مکتوبی در دست نیست ولی طبق نقل و قول های اهالی و ریش سفیدان منطقه توسط نصرت اله خانه ( سردار امجد) پسر فرج اله خان در زمینی بوسعت 144*153 متر بنا گردیده که با حصار سنگی محصور شده بود که در حال حاضر دیوار ظلع غربی بکلی تخریب شده اما در سه بخش دیگر بقایای آن موجود است.

این مجموعه دارای دو در ورودی بوده که یکی در ضلع شرقی که از وسط بنای قراول خانه وارد یک هشتی و سپس داخل حیاط مرکزی می شود و دیگری از ظلع جنوب غربی از وسط اصطبل می گذشته است .

ساختمان قراول خانه :
ای ساختمان در دو طبقه و در جهت شمالی جنوبی در ابعات 28.13 متر و با ارتفاع 10.70 متر و با دیواره های عریض که بعضا به 180 متر نیز میرسد و با آجر و ملاط ساخته شده است و توسط یک هشتی به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده و درای اتاقهای متعدد و با ورودی جداگانه می باشد .نمای درها و پنجره ها طاقی شکل و در نمای بیرونی دارای طاقنماهای بسیار زیبائی می باشد .
و از بناهای موجود فقط این بنا بازسازی شده و فعلا بعنوان کمپ میراث فرهنگی مورد استفاده قرار میگیرد .

 
خانه اربابی :
این خانه با طول و عرض 12.70*28.5 متر و در دو طبقه و از آجر و ملاط ساخته شده و دارای اطاقهای متعدد بوده و سطح دیوارها با ملاط کاهگلی پوشیده شده و سپس با ملاط آهکی بنا را سفید پوش نموده بودند .
سقف این بنا کلا فروریخته بود و در دست بازسازی بود .


اصطبل :
در ضلع جنوب غربی مجموعه بقایای دیوارهائی مشاهده میگردد که با توجه به بنای موجود می تواند کاربری اصطبل داشته باشد و همانطور که قبلا گفته شد یکی از درهای ورودی مجموعه از وسط اصطبل بوده است .
این مجموعه پس از گذشت چندین سال و طی ظلم حاکمان تالشی که در راس آن نصرت اله خان ( سردار امجد ) قرار داشت باعث گردید کشاورزان و رعایای تالشی در سال 1285 برعلیه آنها دست به شورش بزنند و موفق به فراری دادن حکام ستمگر از این مناطق شده و مجموعه بناها را بکلی غارت و تخریب کنند .
این مجموعه بنا به اهمیت تاریخی در سال 09/04/1378 تحت شماره 2291 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .اینهم تصویر یک بزمجه که بوفور در همه جا و در سوراخ سمبه مشاهده میشد .یک مغازه روستائی در آق اولر


اما متاسفانه این منطقه باستانی و تاریخی بر اثر بی مهری نهادهای مسئول و با توجه به ییلاقی و خوش آب و هوا بودن منطقه تبدیل به یک منطقه ویلائی شده و افراد پولدار و متمول با بی مهری هرچه تمام ستون های ویلای خود را بر روی دخمه های عصر آهن بنیان نهاده اند.

" از طبیعت هیچ چیز نگیریم جز عکس و هیچ چیز برجای نگذاریم جز رد پای "
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 6 شهریور 1393 توسط مجید فقیری بیرامی | نظرات ()

.: Weblog Themes By PayamBlog :.

purchase vpn

قالب وبلاگ