تبلیغات
ایران بهشت
ایران بهشت
روستای ییلاقی داماش از توابع بخش عمارلوی رودبار و در 10 کیلومتر شهر جیرنده واقع شده است داماش روستائی جنگلی - کوهستانی در ارتفاع 2200 متری از سطح دریا و در موقعیت جغرافیائی 49 درجه و 48 دقیقه طول شرقی و 36 درجه و 44 درجه عرض شمالی واقع شده است .شاید ما داماش را با آب معدنی اش و یا با تیم فوتبالش بشناسیم اما داماش تنها رویشگاه گل سوسن چلچراغ در دنیا می باشد که در یک خزانه ای به وسعت دو هکتار بصورت محافظت شده می روید و این گل در سال 1354 بعنوان اثر ملی ثبت شده است هرچند که این گل در لنکران جمهورری آذربایجان نیز می روید اما وسعت آن به این شکل نیست.

این گل اولین بار توسط یک محقق فرانسوی بنام لیدربوری شناسائی شده و به همین دلیل بنام لیلیوم لیدربوری هم نامگذاری گردیده است .


این گل در نیمه دوم خرداد ماه بمدت 10 لی 15 روز به گل می نشیند و چشم علاقمندان را می نوازد .


علاوه بر محوطه حفاظت شده این گل در حیاط خانه های نیز بصورت خودرو می روید و مردم منطقه نیز بخوبی از آنها محافظت می کنند و با کمال خوشروئی علاقمندان را به بازدید به حیاط خانه هاشن دعوت میکنند .
با توجه به اینکه در موقع حضور ما در داماش بشدت باران میبارید نتوانستم به محوطه حفاظت شده سری بزنم و بوسیله چتری که به دوربین درست کردم تونستم دوربین را از گزند باران مصون داشته و چند تا عکس از گل بسیاز زیبا و فوق العاده سوسن تهیه کنم .به گفته اهالی در اواخر خرداد ماه جشنواره گل سوسن چلچراغ در داماش برگزار می شود و اهالی با لباسهای محلی برنامه های شاد و متنوعی اجرا می کنند و در کنار آن بازارچه های محلی عرضه صنایع دستی داماش نیز برگزار میگردد .

البته این باران طراوت و زیبائی خاصی به گلها بخشیده بود و زیبائی آن را دو چندان کرده بود .
آب و هوای روستای داماش در بهار و تابستان، معتدل و خنک و در فصل‌های پاییز و زمستان به سردی می‌گراید. این روستا در قدیم ییلاق مردم جیرنده و لوشان بوده و امروزه به سکونت‌گاه دائمی تبدیل شده است که می توانید در خانه های اهالی روستا باپرداخت مبلغی استفاده نمائید و با توجه به اینکه دومین تجربه حضورم در منطقه بود استفاده از چادر در این هوای دل انگیز را - البته بشرط بارانی نبودن - برایتان توصیه میکنم و جلو کمپ سوسن چلچراغ یا خود محوطه روستا محل خوبی برای چادر زدن میباشد . اگر اهل پیاده روی و گلگشت باشید استفاده از طبیعت بکر و زیبای داماش و نیز گونه های مختلف حیات وحش و گیاهی در صبح زود برایتان توصیه میکنم .


می توانید از آب معدنی داماش که با لوله کشی به یک حوضچه کوچک انتقال داده شده و آب بسیار صاف و زلال و سرد و گوارائی هستش استفاده نمائید .

مسیر های دسترسی :
1 - بزرگراه قزوین رشت - سه راهی لوشان و ادامه مسیر به سمت راست (خلاف جهت لوشان و به سمت کوهستان ) جاده ای پیچ در پیچ و در دامنه های نیمه خشک و کم پوشش و کذر از روستاهای بیورزین و کرماک ، سنگرود و ... پس از طی 35 کیللومتر به شهر جیرنده می رسی و از آنجا تا داماش 10 کیلومتر جاده کوهستان و خاکی را ادامه مسیر میدهید و از جیرنده به بعد منطقه سرسبز ییلاقی با مه و بارش باران شروع می شود .
در مسیر چندین قهوه خانه و استراحتگاه وجود دارد که میتوانید یک کباب خوب با گوشت گوسفندی نوش جان نمائید .
مسیر فاقد هرگونه تابلو راهنما و علائم می باشد که میتوانید از افراد و خودروهای عبوری راهنمائی بگیرید.
ورودی روستا یک دو راهی می باشد که سمت راست به روستا و راه مستقیم به کارخانه آب معدنی ختم می شود .

2 - می تونید این مسیر را بعنوان راه برگشت انتخاب نمائید بخصوص اگر مقصدتان گشت و گذار در شمال کشور باشد این مسیر برخلاف مسیر قبلی دارای پوشش گیاهی جنگلی بوده و منطقه ای سرسبز می باشد که با گذر از شهر بره سر و چهار محل به توتکابن و نهایتاً رستم آباد - در مسیر بزرگراه  -  برسید .
یکم از داماش که بیاین پائین در سمت راست جاده یه آبشار کوچیک و در کنار جاده نیز یه چشمه وجو داره که می تونید از زیبائیهای آن هم لذت ببرید .بخاطر بارش باران و لیز بودن زمین نتونستم به کنار آبشار برم و عکسهای خوبی تهیه کنم.والبته می توانید در مسیر سری هم به دریاچه ویستان بره سر بزنید و یک شب خوب و بیاد ماندنی در کنار این دریاچه داشته باشید .
البته توجه داشته باشید که کنار دریاچه فاقد هرنوع امکانات هستش و می بایست در بره سر نسبت به تهیه اقلام خود اقدام نمائید اما اطراف دریاچه امنیت خوبی دارد .
 
در مسیر می توانید بجای توتکابن و رستم آباد به سمت شاه شهیدان و از آنجا به سیاهکل هم تغییر مسیر بدهد که جاده کوهستانی بوده و از وضعیت جاده نیز خبری ندارم.
در آخر به همه دوستان و علاقمندان به طبیعت یاد آوری می شود که در حفظ طبیعت و بخصوص این گل زیبا و خارق العاده بکوشیم و از دست زدن و کندن آن بشدت بپرهیزیم چرا که این گل بشدت حساس بوده و زود پژمرده خواهد شد و بجز داماش در هیچ نقطه دیگر نمی روید و آنطور که از اهالی شنیدم در صورت کندن این گل زیبا جریمه ای معادل 400 هزار تومان در نظر گرفته شده است .
و این نکته را بریاد داشته باشیم که: « از طبیعت هیچ چیز نگیریم جز عکس و هیچ چیز بر جا نگذاریم جر رد پا .»


نوشته شده در تاریخ سه شنبه 24 تیر 1393 توسط مجید فقیری بیرامی | نظرات ()

.: Weblog Themes By PayamBlog :.

purchase vpn

قالب وبلاگ