تبلیغات
ایران بهشت
ایران بهشت

رودخانه قزل اوزن یکی از رودخانه های پرآب و زیبا می باشد که از کوههای کردستان سرچشمه گرفته و پس از مشروب ساختن زمینهای کردستان و زنجان و خلخال نهایتا در پشت سد سفید رود آرام میگیرد . اما در محل تلاقی رودخانه کیوی چای با قزل اوزن در نزدیکی های روستای پیر تقی از توابع هشتجین خلخال یک پل معلق بسیار زیبائی بر روی این رودخانه قرار دارد که عبور از روی این پل معلق یک یاد و خاطره زیبا همراه با هیجان را برای شما رقم خواهد زد . اگر از علاقمندان طبیعت و دوستداران هیجان هستید  شما را دعوت میکنیم تا با سفر به خلخال ، هیجان ایستادن بر بلندترین پل معلق ایران را تجربه کنید.
لازم به ذکر است که این پل به طول 70 متر و به سفارش شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و توسط شرکت بندگار جم در سال ۸۸ ساخته شده است .
این پل جهت تردد پرسنل وکارکاه سد طراحی و ساخته شده است،و طبق گفته مدیر عامل شرکت سازنده افراد جهت عبور با فواصل ۱۰ متر از هم میتوانند تردد نمایند،

این پل با توجه به پرآب بودن رودخانه در اکثر فصول سال و عدم امکان دسترسی به طرف دیگر رودخانه بمنظور انجام مطالعات و آزمایشات خاک و تردد مهندسین و تکنسین ها سد سازی احداث شده و از آن پس بعنوان یکی از مراکز گردشگری در اخر هفته شاهد ماجراجویی و اوج هیجان دوستداران طبیعت می باشد .

 


مسیر دسترسی : جاده سرچم - اردبیل مابین تونهلهای 9 و 10 یک کیوسک (قهوه خانه) بین راهی هستش و که جاده خاکی کنار کیوسک بطول تقریبا 500 متر شما را به داخل دره ای هدایت می کند که می توانید در زیر سایه درختان ماشینها را پارک نموده و با طی یک پیاده روی سبک 15 دقیقه ای ( تقریبا 700 یا 800 متر) یک هیجان زیبا را تجربه نمایید . (میتوانید با ماشین تا نزدیکی پل بروید اما جاده اش خوب نیست و اصلا توصیه نمی شود ).

 در کنار درختان یک چشمه آب ( بلاغ) با آب گوارای از دل کوه می جوشد که می توانید ساعات خوشی در آنجا تجربه نمایید.

البته مابین پلهای 8 و 9 باز یه جاده خاکی وجود داره که جاده کارگاه ساخت سد هستش و می توانید از آنجا تا نزدیکی های پل با ماشین بروید .

با توجه به اینکه روز جمعه بود افراد زیادی از پل بازدید داشتند و البته برخی فقط پل را نظاره گر بودندپل پیر تقی درست شبیه پلهای معلق و ترسناکی است که تصویر آن را دیده اید پلی مرتفع و طولانی که از کنار هم قرار گرفتن طنابها و چوبهای لرزان در کنار هم تشکیل شده و صدای چوبهای پل و صدای آب رودخانه و نسیم خنک که همچون گهواره پل را تکان میدهد یک رویای ترسناک و پرهیجان را برای شما رقم میزند که پس از طی نمودن مسافتی هفتاد متری تبدیل به آرامشی دل نشین میگردد.


پی از یک نمای دورپل بطول 70 متر و عرض یک متر و ارتفاع تقریبی 60 متر بوده که بر روی چهار عدد سیم بکسل محکم و قطور بنا شده و با تعدادی سیم بکسل مهار گردیده تا لرزشهای بیشتر پل را مقابل باد حفظ کند . 

البته با اینکه پل خیلی محکمه و از ایمنی بالائی برخوردار هستش ولی عبور از پل رو برا  افراد مصروع و کسانیکه ترس از ارتفاع  دارند به هیچ عنوان توصیه نمی کنم .

با اینکه هیچ نوع علائم هشدار دهنده و یا دستورالعمل در رابطه با استفاده از پل نصب نگردیده اما رعایت ظرفیت و توان پل ( حرکت افراد با فواصل 10 متری ) بمنظور جلو گیری از خطرات احتمالی ضروری می باشد .

بازار ماهیگیری اون پایین حسابی گرم بود


نمای پل از کنار جاده سرچم

کوههای زیبا که عده نیز مشغول صخره نوردی بودند که نتوانستم از آنها عکس تهیه کنم


رودخانه قزل اوزن که با توجه بارشهای کم و نیز پایان فصل آبی آبش خیلی کم شده بود
عده ای از جوانان هم با راپل از پل پایین میرفتنداینهم یه سوسمار که بسختی تونستم این تصاویر رو ضبط کنم

در پایان :
از طبیعت هیچ چیز نگیریم جز عکس و هیچ چیز بر جای نگذاریم جز رد پای.نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 24 مهر 1393 توسط مجید فقیری بیرامی | نظرات ()

.: Weblog Themes By PayamBlog :.

purchase vpn

قالب وبلاگ