تبلیغات
ایران بهشت
ایران بهشت
بالاخره پس از اتمام امتحانات پایان ترم مجالی دست داد تا دوباره بتوانم بنویسم و خاطرات خوب سفر را در ذهن مروری دوباره داشته و شادیها و حس خوب سفر را با دوستان به اشتراک بگذارم.
 خورنج ( خرنج به ضم خ و فتح ر ) روستایی است که در بخش لاجان شهرستان پیرانشهر و در 6 کیلومتری جنوب پسوه و 35 کیلومتر شمال شرقی پیرانشهر و 65  کیلومتری جنوب غربی مهاباد واقع شده است .روستائی که بواسطه وجود سنگهای عظیم الجثه و داستانهای افسانه ای اش مشهور گشته سنگهائی بزرگ که گویی دستهائی توانا آنها را  به طرز زیبائی در کنار هم چیده است سنگهای بزرگی که بشر امروزی با این پیشرفت و تکنولوژی قادر به تکان دادند آنها نیست


سنگهائیکه با زبان بی زبانی بر قدمت ان منطقه اشاره داشته و وقتی در کنار آنها می ایستی  حقارت خویشتن را در مقابل ذات اقدس باریتعالی احساس خواهید کرد. حقارت انسانی که خود را اشرف مخلوقات می‌داند و باوجود عقل و شعوری که دارد در مقابل این سنگ‌های غول پیکر حقیر و ناچیز به نظر می‌رسد و ناخودآگاه زبان به حمد و ثنای پروردگار بی‌شریک می‌گشاید؛ گویا حضرت باریتعالی با آفرینش چنین سنگ‌های سترگی قصد کرده تا عظمت قدرت سرانگشتان خویش را بیش از پیش به انسان پرتوقع و مغروری که دمی دست از اولدورم پولدورم برنمی‌تابد بکشاند. آری! سنگ‌هایی که نظایر آنها را باید در افسانه‌ها، اسطوره‌ها و اساطیر جست و گمان نمی‌رود مشابه چندانی در سطح جهان داشته باشند.

اما بعضی از این سنگهای غول پیکر و عظیم الجثه که در گویش محلی بواسطه اشکال و محل قرار گرفتنشان به نامهائی همچون برد ملا - برد فقیه و برد حاجیله و .... نامگذاری شده اند و  دارای افسانه هایی می باشد که در گفتگو با مردمان محلی به آن اشاره میکردند که مختصراً به آنها اشاره میگرد:

1 - پیر زنی بی سرپناه و مظلوم در یک شب طوفانی به شهری بنام نوزله یا همان خورنج کنونی وارد می شوند و طلب کمک و یاری می کند اما هیچ کس به وی کمک نمی کند و دری به روی او باز نمی شود و آن پیرزن آنها را نفرین می کند و کلیه خانه ها و مردمان آنجا تبدیل به سنک میگردد .

2 - این مکان محل زندگی شیاطین و اجنه بود که خداوند جهت رفاه حال و آسایش انسانها آنها را تبدیل به سنگ نموده است .

3 - و بالاخره وقتی اهالی آنها در پذیرش اسلام لجاجت ورزیده و دست رد به اسلام و دین محمد (ص) زدند خداوند بر آنها قهر و غضب نموده و کل زندگی آنها را باساکنانش تبدیل به سنگ نمود .

و برخی روایات دیگر که سینه به سینه از نسهای گذشته نقل شده است .


مسیر های دسترسی :
1 - جاده مهاباد - پسوه ( جاده سمت شمالی سد مهاباد) بطول 60 کیلومتر و ادامه مسیر بسمت جنوب تا خورنج بطول 5 کیلومتر .
البته پس از روستای حاجی غلده یک راه فرعی و خاکی میان بر بطول 3 یا 4 کیلومتر هستش که شما را به خورنج رهنمون می سازد که میتواند راه خود را حدود 10 کیلومتر کوتاه کنید .

2 - جاده پیرانشهر - اشنویه (یا نقده ) - سه راهی جلدیان - جنب پاسگاه انتظامی بطرف پسوه ( از پیرانشهر تا پسوه حدود 30 کیلومتر می باشد) و ادامه مسیر از پسوه تا خورنج .
البته دقت داشته باشید که کل مسیر کوهستان و صعب العبور بوده و دقت بالائی در رانندگی را می طلبد.خدمات رفاهی :
1 - نزدیک ترین پمپ بنزین در شهر پسوه میباشد .
2 - روستا فاقد هر نوع خدمات رفاهی بوده ولی مردمانی سخت کوش و مهربان و مهمان نواز دارد که می توان نسبت به تهیه مایحتاج از خانه ها اقدام نمود.

این دو لک لک زیبا در ورودی  روستا خود نمائی میکردند و روی یک تخته سنگ که بصورت قائم به ازتفاع 6 یا 7 متری لانه ساخته بودند که در بدو ورود نظر هر بیننده ای را جلب می کند و چون واسه گرفتن عکس خیلی نزدیک رفتم لک لک ها پرواز کردند و مجبور شدم مدت زیادی کمین کنم تا دوباره به لانه بازگردند .اینهم لانه لک لک ها از یک نمای نزدیک
این آقا پسر که فکر کنم اسمش رحمان بود راهنمای ما بود در این روستا
البته توصیه میکنم برا اینکه در بین سنگها گم نشوید و هم اینکه از گزند سگهای روستا در امان باشید حتماً از اهالی روستا کمک بگیرید که آنها نیز با کمال میل و اشتیاق شما را راهنما خواهند بودبرای دیدن تصاویر بیشتر می توانید به اینجا   و مطالب تکمیلی اینجا  مراجعه کنید


نوشته شده در تاریخ شنبه 27 دی 1393 توسط مجید فقیری بیرامی | نظرات ()

.: Weblog Themes By PayamBlog :.

purchase vpn

قالب وبلاگ