تبلیغات
ایران بهشت
ایران بهشت
شهر مراغه دارای 4 گنبد زیباست که همه آنها گنبدهای آرامگاهی می باشد و اسامی آنها بتریب عبارتند از گنبد سرخ ، برج مدور ، گنبد کبود و گنبد غفاریه و البته پنجمی آن بنام گوی برج (برج کبود) متاسفانه بکلی از بین رفته است.
برج مدور که دومین مزار از مزارهای پنج گانه مراغه بوده بر خلاف سایر برجهای موجود بشکل دایره و ساده و  بدون تزئینات بوده و فقط درگاه ورودی آن دارای تزئینات و کاشی کاری بوده که بشکل یک قاب تاقی هلالی بوده که با نقوش الله و نقوش هندسی احتمالا آیاتی از قرآن به خط کوفی می باشد   .


این بنا که به احتمال زیاد در سال 563 هجری و در دوران سلجوقیان ساخته شده در یک پلان دایره و در دو طبقه ساخته شده که طبقه اول یا سردابه که از سنگ و ملاط ساروج و طبقه دوم یا نمازگاه از آجر و ملاط ساخته شده است و قبلا دارای گنبد دو پوششه بوده که متاسفانه کلا از بین رفته و بوسیله شیروانی سقف آن بازسازی شده است .
سر در ورودی برج مدوراز بانی و سازنده و همچنین از مدفون آن هیچ اطلاعاتی در دست نیست .
سردابه برج مدور

اما در فاطله 10 متر این بنا گنبد کبود یا گوی گنبد واقع شده که بر خلاف برج مدور دارای تزئینات و مهره های سلجوقی و کاشی کاریهای فیروزه ای بسیار زیبائی است این برج سومین مزار از مزارهای پنج گانه بوده به مقبره مادر هلاکو خان شهرت داشته که ساخت آن را به دوران سلجوقیان و یا مغول نسبت می دهند .


این بنا که بشکل ده وجهی بوده و پهلو های آن دارای طاقنما و مقرنس ها و حاشیه کاریهای زیبا و کناره های آن بشکل ستون با کاشی کاریها و مهره ها و نقوش هندسی بدیعی آرایش شده اند .

این برج نیز همانند سایر برجها از دو طبقه سردابه و نمازگاه تشکیل شده است که ورودی  سردابه از سمت جنوبی و ورودی نمازگاه از سمت شمالی می باشد.ورودی سرداب برج کبود
سرداب برج کبودسقف و گنبد این برج نیز در طی سالیان متمادی فرو ریخته و اکثر گچ بریها و کتیبه های آن نیز از بین رفته است البته بمنظور جلو گیری از تخریب بیشتر سقف آن را با شیروانی پوشانده اند .

این اثر تحت شماره 135 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .متاسفانه سر در این برج فرو ریخته استالبته در سفر به مراغه می توانید از دیدن  گنبد سرخ ، رصد خانه مراغه ، کلیسای هوانس ، معبد مهر ورجوی  و صد های اثر تاریخ و طبیعی بهره ببرید .


نوشته شده در تاریخ جمعه 5 تیر 1394 توسط مجید فقیری بیرامی | نظرات ()

.: Weblog Themes By PayamBlog :.

purchase vpn

قالب وبلاگ