تبلیغات
ایران بهشت
ایران بهشت

شهر مرزی جلفا در شمال غربی استان آذربایجان شرقی واقع شده که طبیعت بهاری بسیار زبیا با جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی سرشار و نیز منطقه ویژه اقتصادی آزاد ارس همه ساله خیل زیادی از گردشگران را پذیرا می باشد .

بقایای پل ضیاء الملک ثبت شده بشماره 6673 در دی ماه 1381 یکی از آثار و جاذبه های تاریخی این شهر که در حدود 3 یا4 کیلومتری غرب جلفا و در کنار رودخانه خروشان ارس واقع گردیده است .


این پل که تاریخ ساخت اولیه آن را به قبل از میلاد و به زمان اوراتویی نسبت می دهند در طی سالیان متمادی چندین بار بر اثر طغیان ارس و همچنین بر اثر جنگها و لشکر کشی های متعدد  تخریب شده و آخرین بار توسط ضیاء الملک نخجوانی در سده پنجم  هجری قمری مرمت و بازسازی گردیده است .
اینطور که از بقایای پل برمیآد پل دارای دو دهنه بوده که یکی بزرگ بوده محل عبور اصلی رودخانه بوده و دیگری کوچک بوده که در مواقع طغیان آب عبور میکرده  و دارای ساختمانهای در کنار پایه ها و زیر پل بوده که بعنوان کاروانسرا مورد استفاده قرار میگرفته است که متاسفانه سقف آن فروریخته است و از پایه داخل رودخانه و نیز پایه سمت نخجوان جز اندکی باقی نمانده است .

مصالح بکار رفته در ساختمان‌ آن‌ از آجرهای‌ مكعبی‌ و مستطیلی‌، ماسه‌ و سنگ‌، مالون‌، و لاشه‌ و ملاط آهك‌ ساخته‌ كه‌حتی‌ مالون‌های‌ بكار رفته‌ كه‌ برخی‌ از آن‌ سنگ‌ها تا 500 كیلو هم‌ وزن‌ دارند.مستوفی‌ قزوینی‌ مورخ‌ و جغرافی‌دان‌ اسلامی‌ معتقد است‌ پل‌ ضیاالملك‌ در حدود گرگر بر روی ‌رود ارس‌ احداث‌ شده‌ است‌. در كتاب‌ نزهه‌القلوب‌ مستوفی‌ آمده است که گرگر قصبه‌ای‌ است‌ حاصلش‌ غله‌ ، پنبه‌ ، و انگور و میوه‌ می‌باشد، و در حدود آن‌ ضیاءالملك ‌نخجوانی‌ پلی‌ بر روی‌ ارس‌ ساخته‌ و از جمله‌ كبار ابنیه‌ است‌.پایه میانی پل


پایه سمت نخجوان


تصاویر زیبایی از گل های حاشیه رود ارس


تصاویر زیبایی از گل های حاشیه رود ارس


تصاویر زیبایی از گل های حاشیه رود ارس


تصویر ماکرو تخم حشره بر روی برگ گلها


تصویر ماکرو تخم حشره بر روی برگ گلها


رود زیبای ارس اگرچه ظاهری آرام دارد اما بسیار تند و خشن است


پس از بازدیده از پل علاوه بر بهره گیری از سواحل زیبای ارس می توانید از کاورانسرای خواجه نظر ، کلیسای چوپان و کلیسای سنت استپانوس ، آبشار آسیاب ( آسیاب خرابه) و روستای اشتبین و حمام کردشت و ... سفری زیبا و بیاد ماندنی را در شهر زیبای جلفا تجربه نمایید و برای حفظ این میراث کهن و این طبیعت زیبا و بکر از طبیعت هیچ چیز نگیریم جز عکس و هیچ چیز بر جای نگذاریم جز رد پای.نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 4 شهریور 1394 توسط مجید فقیری بیرامی | نظرات ()

.: Weblog Themes By PayamBlog :.

purchase vpn

قالب وبلاگ