تبلیغات
ایران بهشت
ایران بهشت

چشمه تاپ تاپان در حدود سه کلومتری جاده آذرشهر – مراغه واقع شده آب این چشمه از دسته آب های معدنی بیكربناته كلسیك و منیزین گاز دار و آهن دار سرد است كه خواص درمانی زیادی دارد که از جمله برای ‌ال‍ت‍ی‍‍ام‌ ‌ام‍ر‌اض‌ پ‍وس‍ت‍‍ی‌ ، درد‌ه‍‍ا‌ی‌ ‌ع‍ض‍لان‍‍ی‌ و م‍ف‍ص‍ل‍‍ی‌ م‍ف‍ی‍د و ث‍م‍رب‍خ‍ش‌ ‌اس‍ت‌ و معمولا در فصول گرم سال برای رفع خستگی آبتنی در آن دلچسب خواهد بود.

دمای آب چشمه در تابستان و زمستان تقریبا یکسان و حدود 20 در بالای صفر می باشد آب این چشمه قابل خوردن نبوده و دارای مزه تلخ و گازدار می باشد .

آب چشمه دارای رسوبات قرمز رنگ بوده که پس از رسوب به یک استخر کوچک در پائین دست چشمه جمع شده و به مصارف کشاورزی می رسد (که احتمالا منشاء معادن تراورتن آذرشهر از همین چشمه ها باشد ) .

آب چشمه همراه بصورت جوشان همراه با گاز از زمین خارج شده و چند سال پیش دارای 3 یا 4 سرچشمه بود ولی امسال بدلیل کمبود آب فقط یک چشمه از آن باقی مانده است .

دراین منطقه چشمه های متعددی همانند این چشمه وجود دارد از جمله در روستای غله زار و قاضیجهان .

مسیر دسترسی : جاده آذرشهر مراغه – حدود سه کیلومتری آخرین خروجی  آذرشهر (پل روگذر) سمت راست ( با توجه به وجود معادن سنگ در اطراف چشمه کنار جاده خاکی چشمه دو قطعه سنگ بزرگ تقریبا به ارتفاع 5/2 متر بصورت سردرب گذاسته شده است) و امتداد خاده خاکی بطول یک کیلومتر .

 
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 11 مرداد 1390 توسط مجید فقیری بیرامی | نظرات ()

.: Weblog Themes By PayamBlog :.

purchase vpn

قالب وبلاگ